505695380
W tym odcinku miałem przyjemność porozmawiać z Monika Lichota-Cywińska, która zajmuje się cyklicznymi spotkaniami o tematyce jakości, czyli WarszawQA. Jeżeli chcecie poznać odpowiedź na poniższe pytania, to zapraszam do wysłuchania:.

  1. Co to jest WarszawQA.
  2. Od kiedy działa?
  3. Kto ją prowadzi/założył?
  4. Dla kogo jest WarszawQA?
  5. Po co jest WarszawQA?
  6. Kto prezentuje na WarszawQA?
  7. Jak często są spotkania?
  8. Gdzie są spotkania.
  9. Jak wygląda spotkanie.
  10. Gdzie szukać informacji.

Natomiast poniżej jest transkrypcja:

Witam, z tej strony Norbert Jankowski z firmy Ping i zapraszam do pierwszego podcastu w Polsce o testowaniu oprogramowania.

Witam wszystkich słuchaczy dzisiaj moim gościem jest  Monika Lichota-Cywińska z Warszawqi.

 

Monika Lichota Cywińska – Dzień Dobry

 

Jakbyś mogła opowiedzieć kilka słów o sobie.

 

Monika Lichota Cywińska – dzień dobry, więc nazywam się Monika Lichota Cywińska, służbowo jestem QA menadżerem, prywatnie jestem mamą dwójki wspaniałych dzieci.

Jeżeli chodzi o testowanie, bo o tym będziemy rozmawiać, to jestem związana od bardzo długiego czasu. Cała przygoda zaczęła się już na studiach, kiedy jeden z moich wykładowców, nakłaniał nas na projekty testowania aplikacji, dla osób niepełnosprawnych. A później to już były i prace dyplomowe, i praktyka studencka, i staż, i pierwsza praca w roli testera oprogramowania i później organizacje studenckie, i koła naukowe, i tak dalej to tak się potoczyło, i meetup-y, i konferencje, więc generalnie całość takiej mojej pasji, życia zawodowego związane jest właśnie z testowaniem oprogramowania.

 

Jakbyś mogła nam powiedzieć co to jest WarszawQA?

 

Warszawqa to są przede wszystkim spotkania, spotkania ludzi, którzy w jakikolwiek sposób związani są z jakością i testowaniem oprogramowania, niektórzy przychodzą na te spotkanie gdyż chcą podzielić się wiedzą, niektórzy poszerzyć horyzonty, niektórzy poznać nowe narzędzia i nauczyć się czegoś nowego, a niektórzy żeby po prostu poznać innych którzy również testują i zarazić się tą pasją. Są również osoby, które chcą wejść do świata IT, zostać testerami oprogramowania, więc Warszawqa to są głównie spotkania ludzi z pasją do testowania oprogramowania.

 

Właśnie dlatego pomyślałem o Warszawqce, w końcu jest to przekaz na temat testowania, i dobrze że przypomniałaś, że to jest grupa dla osób które zaczynają przygodę, nie tylko są i się dokształcają, ale chcą zacząć. Tak więc, jeżeli chcecie się gdzieś wybrać w Warszawie, to właśnie WarszawQA jest tym miejscem, gdzie możecie dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat testowania.

A od kiedy działa?

 

Działamy od 2014 roku, pomysł narodził się w wakacyjnie, a z pierwszym spotkaniem już wystartowaliśmy jesienią. Więc dosyć fajnym szybkim, dynamicznym, tempie i tak już działamy pełne 4 lata.

 

A pomysł się narodził po PTaQu ?

 

A pomysł? Hmm pomysł dosyć nietuzinkowo się narodził, narodził się tak naprawdę moim zdaniem z koła naukowego Politechniki Warszawskiej, w którym prowadziłam różne wykłady i spotkania koła studenckiego. Na jednym z takich spotkań, student, kolega teraz, zapytał mnie: Monika może zrobiłabyś takie spotkania na nieco większą skalę? Podesłał mi materiały SJSI, czyli Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych. SJSI propagowało takie spotkania w terenie w różnych miastach Polski, bez względu na wielkość tego miasta. Oferowała swoją pomoc, nadal ją oferuje, nie tylko merytoryczną, ale także pomoc w organizowaniu takich spotkań, również pod kątem finansowym, więc to był impuls. Skontaktowałam się tam z opiekunem Warszawqi, którą została Karolina Zmitrowicz. Jest ona nią do dziś. Dzięki niej bardzo szybko, dynamicznie zaczęliśmy działać, bez żadnych tam dyskusji i dywagacji, co i jak, od razu podesłała kontakt do Maćka Zaborowskiego, który też jest organizatorem Warszawqa i razem zaczęliśmy tworzyć projekt. Najpierw powstał pomysł, ramowy plan, później strona, plan pierwszych spotkań, więc tak to mniej więcej się potoczyło.

 

A gdzie odbywają się WarszawQA?

 

WarszawQa na przestrzeni tych czterech lat odbywały się w różnych miejscach. Od dłuższego czasu spotykamy się w siedzibie naszego jednego z głównych partnerów, firmy Aviva z tego względu, że oferowane jest nam miejsce w bardzo dogodnej lokalizacji. To jest,  na ulicy Inflanckiej, tuż przy stacji metra Dworzec Gdański, nie stoimy w korkach, mamy dostępny pokaźny parking tuż przy Galerii Arkadia, mamy do dyspozycji bardzo fajną salę która pomieści 150 miejsc siedzących. Natomiast jeżeli przechodzi więcej do nas osób, no to gdzieś tam zawsze możemy tą przestrzeń poszerzyć, mamy też do dyspozycji bardzo fajną przestrzeń  networkingową, tak zwany Beach Bar gdzie mamy kanapy, hamaki, i przy kawie i ciastku, możemy sobie spokojnie porozmawiać, właśnie w przerwach kawowych.

 

Dawno nie byłem więc muszę się wybrać…

 

Koniecznie

 

Natomiast kolejne pytanie – kto prezentuje?

 

Kto prezentuje? Może opowiem jak to było na przestrzeni tych czterech lat, bo to również ewoluowało. Także Warszawqa nie jest tworem, spotkaniem, w którym ktoś narzuca, ktoś z nas organizatorów, narzuca pewne schematy, to jest tak naprawdę, że tworzy to cała społeczność, więc i jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie. Co ewoluuje w czasie. Na początku było tak, że dzięki właśnie Karolinie Zmitrowicz i jej kontaktom, ruszyliśmy trochę takim wejściem smoka. Karolina sprowadziła do nas wspaniałych prelegentów, znanych z wielu konferencji więc to był strzał w dziesiątkę. Później zaczęliśmy stawiać na prelegentów z tak zwanego PIO community, czyli po prostu osób które, przychodzą do nas na Warszafkę, są specjalistami w swoim fachu. Tutaj mimo wszystko popełniliśmy kilka ważnych błędów,  gdyż bardzo liczyły się umiejętności miękkie, umiejętności prezentowania, przekazania swojej wiedzy, i teraz również stawiamy na nowe twarze, również stawiamy na specjalistów, po to aby te spotkanie były bardzo merytoryczne. Natomiast zawsze współpracujemy z naszymi prelegentami, spotykamy się z nimi dużo wcześniej, wspólnie tworzymy agendę, wspólnie tworzymy plan ramowy, umawiamy się na na próby generalne, więc pomagamy w każdy sposób, w ten sposób weryfikujemy nie tylko merytorykę danego wystąpienia, ale również kwestie prezentacji, bo to jest dosyć istotne. Natomiast oczywiście zapraszamy też często gwiazdy, bo to jest ważne. Więc był u nas i Radek Smilgin z testerzy.pl, i Janek Sambak z Aberteam-u. Na ostatnim spotkaniu był Michał Buczko, prelegent znany z wielu konferencji w Polsce i poza granicami Polski, więc gwiazdy również można u nas spotkać.

 

Jak wygląda spotkanie?

 

Spotkania podzielone są na 3 części, można podzielić na 3 takie ważne części. Pierwsza część to jest część merytoryczna, gdzie mamy prelekcje wystąpienia, często jest to case study, przy takiej ilości osób jest to zwykle wykład plenarny albo właśnie case study, na którym właśnie, zaproszony gość przedstawia swój temat.

Druga część to jest część networkingowa, nieco powiązana z przerwą kawową, natomiast ona jest taka rozluźniona, trwa pół godziny czasem dłużej, w zależności od integracji uczestników. W tej części networkingowej w przestrzeni beach bar spotykamy się, rozmawiamy ze sobą. Wiadomo często się dzieje to w różnych grupach tematycznych, a ludzie i poznają się, i wymieniają swoimi problemami, przychodzą już z pewnym tematem, znają się po prostu, się znają, więc to jest bardzo fajne.

No i ta trzecia część to jest część bardziej dyskusyjna. Często jest to panel dyskusyjny, często jest to debata, więc na przykład tak jak debata którą planujemy w najbliższym tygodniu, będzie z udziałem gości którzy są kompletnie niezwiązani z branżą IT, może nie tak kompletnie, bo będą to rekruterzy, więc oni również opowiedzą jak to wygląda z ich strony. Wydaje mi się, że będziemy na kolejne te części debaty, dyskusje, zapraszać  osoby które nie są stricte związane z oprogramowaniem, natomiast z innymi branżami więc da nam to pewne spojrzenie opozycji z drugiej strony, z zewnątrz.

Po całym spotkaniu, które kończy się dosyć późno około 21, już w mniejszym gronie nieformalnie, zwykle udajemy się jeszcze na na kolejne rozmowy o testowaniu do pobliskiego Bierhalle, więc to jest długi wieczór.

 

Gdzie szukać informacji na temat WarszawQA?

 

Myślę, że najlepiej na naszej stronie www.warszawqa.pl. Jesteśmy też na twitterze, na facebooku. Wszelkie informacje na tematy dotyczące szczegółów spotkań, agenda, informacja, o prelegentach, a także komunikacja między nami a słuchaczami odbywa się na MeetUp-ie. Tam już można sobie zaplanować swój czas, jest kalendarz spotkań aktualnych i przyszłych.

 

Na spotkania trzeba się jakoś rejestrować ?

 

Tak, najlepiej tak, w związku z tym że dysponujemy ograniczoną liczbą miejsc siedzących tj. 150,, tak należy się zarejestrować przez portal meetup. W związku z tym, że zależy od tematu, są tematy, które są bardzo ciekawe i wtedy ta liczba osób rzeczywiście przewyższa 150, mieliśmy na jednym spotkaniu 220 osób, z tego wiem że jest to niekomfortowe dla słuchaczy, dlatego też wprowadziliśmy taki limit miejsc i rejestracje właśnie poprzez portal meetup.

 

Z tego co powiedziałaś, będę skakał po tematach no ale trudno, WarszawQA jest dla osób, które wiadomo wokół testowania są dłużej lub krócej. Natomiast jeżeli dana osoba chce, miękkie umiejętności podszkolić, to spokojnie też w tym pomagacie, w zasadzie o tym nie wiedziałem, że jest całe przygotowanie, są testy prezentacji…

 

W pewnym sensie tak. To jest ważne właśnie ze względu na to, że popełniliśmy kilka błędów, popełniliśmy we wcześniejszych latach, kiedy był bardzo fajny temat, bardzo fajny merytorycznie, natomiast kwestia nawet prezentacji, która była niewidoczna z całej Sali, albo też słyszalność prelegenta była kiepska, czy też forma prezentacji, dlatego teraz pomagamy. Poza tym też, jeżeli organizujemy w ten sposób pomoc naszym prelegentom, to zauważyłam, i mówimy o niej otwarcie na spotkaniach, zauważyłam że coraz więcej osób się do nas bezpośrednio zgłasza. Uczestnicy naszych spotkań po prostu zostają prelegentami, przykładem jest właśnie Olek Bagiński, który będzie prelegentem na najbliższej WarszawQA, jest on stałym uczestnikiem naszych spotkań, jest menedżerem, jest specjalistą z wieloletnim doświadczeniem, natomiast nigdy nie prezentował swojego tematu publicznie, więc będzie to jego pierwsze wystąpienie i dlatego taka współpraca z nim wydaje mi się bardzo pomocna, zarówno dla niego, nam też daje spokój, że odbiór będzie właściwy można powiedzieć profesjonalny dla naszych słuchaczy.

 

Jak dla mnie, jest to bardzo duża wartość dodana, bo jednak umiejętność prezentacji jest bardzo ważna nawet w pracy, i często wielkie korporacje wysyłają pracowników na szkolenie. Więc jeżeli można się nauczyć przy tym i zaprezentować coś ciekawego, to jest to super sprawa, już nie wspomnę o tym że jakaś tam powstaje dzięki temu sieć kontaktów…

 

Tak, to prawda yhyyy

 

Może jakaś ciekawa historia….

 

Ciekawa historia może, w sumie historii związanych z WarszaQĄ jest naprawdę setki, czyli w zasadzie tylu ilu jest uczestników, i to jest chyba najfajniejsze w tych spotkaniach. Przychodzą do nas osoby, które nie tylko chcą się podzielić wiedzą, coś powiedzieć i kogoś poznać, po to żeby kogoś poznać, często żeby zdobyć jakąś pracą bo to też się zdarza, więc przychodzą osoby, które też poszukują czasem mentorów i to też już się zdarzało. Jest tak, że ludzie często powtarzają, że znając się na gronach WarszawQA i dzięki tym spotkaniom kogoś mogli zatrudnić, albo znaleźli pracę, albo zainteresował ich dany temat, albo poradzili sobie z danym problemem to też jest bardzo, bardzo pomocne.

Co jeszcze? Mamy co jakiś czas, oprócz regularnych spotkań takich comiesięcznych WarszawQA, organizujemy czasami wydania specjalne, wydania specjalne dlatego, gdyż wymagają nietuzinkowej organizacji jak na przykład warsztaty. Musi być odpowiednie miejsce, organizacja, nie tylko miejsca ale i zaplecze. Zbudowaliśmy takie spotkanie specjalne dla studentów politechniki warszawskiej, niesamowite naprawdę wydarzenie, mam nadzieję, że do tego wrócimy, przyszło myślę, że około dwustu studentów, nie tylko politechniki, ale też innych uczelni i słuchali o tym czym jest zawód testera, czym jest w ogóle testowanie, więc i ich też to zaraziło. Tak bo to są osoby, które gdzieś tam stają na progu decyzji jaki zawód wybrać i to, że studiują inżynierię oprogramowania, czasem informatyka bądź też inne techniczne na innym technicznym wydziale, to, to pozwala ich zarazić gdzieś tam ukierunkować na to testowanie, że taki zawód tak naprawdę istnieje, bo na technicznych uczelniach większość ludzi kojarzy zawód, jednak związany z uczelnią techniczną będzie programistą, kierownikiem projektu, analitykiem, rzadko bardzo rzadko testerem oprogramowania. Więc nie ma jeszcze takiej popularności, jeżeli chodzi o testowanie oprogramowania na uczelniach, więc mam nadzieję że wrócimy do takich wydań. Też planujemy takie wydania, wydaje mi się, że to będzie bardzo ważne dla managerów, dla test managerów, ale także dla koordynatorów, dla leaderów, ponieważ są to dosyć specyficzne stanowiska, oprócz wiedzy merytorycznej o testowaniu i oprogramowaniu, więc specjalistycznej bardzo, ważne są umiejętności bycia liderem i to jest nie tylko codzienna praca z oprogramowaniem i merytoryką, projektowaniem nowych rozwiązań, modeli, narzędzi, ale również praca i przede wszystkim z ludźmi, więc liderowanie im, komunikacja z nimi, motywacja, bycie z nimi po prostu, i działanie na efektywność pracy całego zespołu. Więc takie spotkanie, wydanie specjalne test managerów też już mamy w planach, i już nawet mamy prelegentów, którzy gdzieś tam się do nas już zgłaszają, więc mam nadzieję, że już niedługo ukażą się informacje o takim wydaniu specjalne.

 

Super  coś nowego i wiemy o tym, znaczy słuchacze wiedzą o tym pierwsi…

 

Tak

 

Jeżeli nie ma jeszcze informacji…

 

Tak nie ma.

 

Mam nadzieję że uda się, ale w zasadzie jak już są plany to czemu ma nie wyjść

 

Tak dokładnie yhmmm i bardzo chętnie jeszcze chciałbym, jeśli jeszcze mogę, zachęcić na stronie WarszawQA, zachęcaliśmy również osoby, żeby tworzyły z nami, bardziej organizowały bezpośrednio te spotkania, a to po to, że fakt jest nas trójka organizatorów, a każdy z nas ma swoją pracę, każdy z nas ma też swoje życie prywatne, mamy swoje wiadomo piki i też nie zawsze możemy poświęcić się temu żeby zorganizować dobrze takie spotkania. Zgłosiło się po ostatnim naszym spotkaniu kilka osób i ja też bardzo bym chciała zachęcić słuchaczy, do tego żeby do nas dołączyły, bo to nie jest oczywiście, nikogo nie rzucamy na głęboką wodę, zawsze pomagamy, wystarczy pomysł, wystarczy pomoc przy organizacji czy kontakt z prelegentem czy też poprowadzenie networkingu. Mogą to być naprawdę drobne rzeczy a dla nas to jest naprawdę ogrom pracy, i to jest bardzo ważne a poza tym ta praca też ma swoje benefity. Jesteśmy organizacją non-profit, natomiast mamy wielu partnerów, którzy udostępniają nam i wejściówki na różne konferencję i mamy książki na przykład od PWN, który też jest  również naszym partnerem, więc taką książkę jesteśmy czasem obdarowywani, więc ci wolontariusze również mogliby korzystać z tych benefitów, które spadają do nas, więc bardzo, bardzo zachęcam, żeby do nas dołączyć.

 

Super, wydaje mi się że dla osób, które trochę znudziły się testowaniem, i chciałyby jednak podnieść umiejętności inne niż stricte związane z testowaniem, albo szeroko pojętym IT. Mi się wydaje osobiście, że to jest wielka szansa dla takiej osoby ażeby trochę bardziej odnaleźć się w zarządzaniu, czy to właśnie grupą osób, czy to właśnie meetup-em, czy to kontaktem. Naprawdę fajny pomysł i zachęcam wszystkich słuchaczy żeby zgłaszali się.

 

Dziękuję tak, ja również.

 

No dobrze, myślę że możemy zakończyć. Dziękuję Ci przede wszystkim Monika, za to że wzięłaś udział w tym nagraniu i wszystkim słuchaczom za słuchanie. Wszystkie osoby, które decydują się pójść na WarszawQę mogą spotkać Monikę. Może nie na każdym ale ona tam też…

 

na każdym (śmiech)

 

Na każdym? Aha…

 

Na każdym (śmiech)

Na każdym, natomiast ja byłem na piątym albo na szóstym Warszawqce, i polecam wszystkim żeby też to zrobili, i do usłyszenia.

 

Dziękuję bardzo, i również serdecznie zapraszam.

 

This text is translated by A.I.

Hello, from this site Norbert Jankowski from Ping and invite you to the first podcast in Poland about software testing.

Hello to all listeners today my guest is Monika Lichota-Cywińska from Warsaw.

 

Monika Lichota Cywińska – Good Morning You

 

could say a few words about yourself.

 

Monika Lichota Cywińska – good morning, so my name is Monika Lichota Cywińska, I am a QA manager by profession, privately I am a mother of two wonderful children.

When it comes to testing, because we will talk about it, I have been involved for a very long time. The whole adventure began already during my studies, when one of my lecturers urged us on application testing projects for people with disabilities. And then it was already and diploma work, and student practice, and internship, and the first job as a software tester and later student organizations, and scientific circles, and so on, and meetups, and conferences, so generally all of my passion and professional life is related to software testing.

 

How could you tell us what is WarszawQA?

 

Warsaw is primarily meetings, meetings of people who are in any way related to the quality and testing of software, some come to this meeting because they want to share knowledge, some broaden their horizons, some to learn new tools and learn something new, and some to just meet other people who are also testing and getting infected with this passion. There are also people who want to enter the IT world, become software testers, so Warszawqa is mainly meeting people with a passion for software testing.

 

That’s why I thought about Warsaw, in the end it is a message about testing, and it’s good that you reminded that this is a group for people who are starting their adventure, not only are and they are training, but they want to start. So, if you want to go somewhere in Warsaw, then Warsaw is the place where you can learn something interesting about testing.

And since when does it work?

 

We have been operating since 2014, the idea was born in the summer, and with the first meeting we have already started in autumn. So quite nice fast, dynamic, pace and so we have been operating for 4 years.

 

And the idea was born after PTaQu?

 

And the idea? Hmm the idea was quite extraordinary born, in fact I was born in the opinion of the scientific circle of the Warsaw University of Technology, in which I conducted various lectures and meetings of the student circle. At one of these meetings, a student, a colleague now, asked me: Monika, could you make such meetings on a slightly larger scale? He sent me SJSI materials, ie the Association of Information Systems Quality. SJSI promoted such field meetings in various Polish cities, regardless of the size of the city. She offered her help, she still offers it, not only substantive, but also help in organizing such meetings, also in terms of finances, so it was an impulse. I contacted Warsaw guardian, Karolina Zmitrowicz. It is her today. Thanks to it, we quickly and dynamically started to act, without any discussion or speculation, what and how, she immediately contacted Maciek Zaborowski, who is also the organizer of Warsaw and together we started to create a project. First came the idea, the framework plan, then the site, the plan of the first meetings, so it’s more or less the same.

 

Where is WarsawQA held?

 

Warsaw over the four years took place in various places. For a long time we have been meeting at the headquarters of our one of the main partners, the Aviva company, because we are offered a place in a very convenient location. It is, on Inflancka Street, right next to Dworzec Gdański metro station, we do not stand in traffic jams, we have a large parking lot right next to Galeria Arkadia, we have a very nice room that can accommodate 150 seats. However, if more people pass to us, then we can always expand this space somewhere, we also have a very nice networking space, the so-called Beach Bar where we have couches, hammocks, and with coffee and cake, we can talk to each other, just in coffee breaks.

 

I have not been in a long time so I have to choose …

 

Necessarily the

 

next question – who presents?

 

Who presents? Maybe I will tell you how it has been over these four years, because it has also evolved. Warsaw is also not a creation, a meeting in which someone imposes, some of us organizers, imposes certain patterns, it is really that it creates the whole community, so we are open to any suggestions. What is evolving in time. At the beginning it was so that thanks to Karolina Zmitrowicz and her contacts, we moved a little bit with that dragon entrance. Karolina brought us great speakers, known from many conferences, so it was a hit. Later, we started to put on speakers from the so-called PIO community, which is just people who come to us on Warszafka, are specialists in their profession. Here, in spite of everything, we made several important mistakes, because it was very important to have soft skills, the ability to present, transfer their knowledge, and now we also focus on new faces, we also focus on specialists, so that the meeting is very substantive. However, we always cooperate with our speakers, we meet with them much earlier, we create an agenda together, we create a framework plan, we arrange for general rehearsals, so we help in every way, in this way we verify not only the content of a given presentation, but also issues of presentation because it is quite important. Of course, we also often invite the stars, because it is important. So he was with us and Radek Smilgin from testerzy.pl, and Janek Sambak from Aberteam. At the last meeting was Michał Buczko, a speaker known from many conferences in Poland and abroad, so celebrities can also be found here.

 

What does the meeting look like?

 

Meetings are divided into three parts, can be divided into three such important parts. The first part is the substantive part, where we have lectures of the speech, it is often a case study, with such a number of people it is usually a plenary lecture or just a case study on which the invited guest presents his subject.

The second part is the networking part, slightly related to the coffee break, while it is so relaxed, lasting for half an hour sometimes longer, depending on the participants’ integration. In this networking part, in the space of a beach bar, we meet and talk to each other. It is often known that this happens in different thematic groups, and people get to know each other and exchange their problems, they come with a certain topic, they just know each other, they know each other, so it is very cool.

And this third part is the more debatable part. It is often a discussion panel, it is often a debate, so for example, as the debate we are planning this week, will be attended by guests who are completely unrelated to the IT industry, maybe not as completely, because they will be recruiters, so they will also tell you how it looks from their side. It seems to me that we will be discussing the following parts of the debate, discussions, invite people who are not strictly connected with the software, but with other industries so it will give us some perspective on the opposition from the outside.

After the whole meeting, which ends quite late at around 21, in a smaller group informally, we usually go on for another conversation about testing to nearby Bierhalle, so it’s a long evening.

 

Where to find information about WarsawQA?

 

I think it’s best on our website www.warszawqa.pl. We are also on twitter, on facebook. All information on topics concerning the details of meetings, agenda, information, speakers and communication between us and listeners takes place at MeetUp. There you can plan your time, there is a calendar of current and future meetings.

 

You have to register somehow for meetings?

 

Yes, ideally yes, because we have a limited number of seats, ie 150, this is how you should register via the meetup portal. Due to the fact that it depends on the topic, there are topics that are very interesting and then this number actually exceeds 150, we had 220 people at one meeting, from which I know that it is uncomfortable for listeners, that’s why we have introduced such a limit of places and registrations just through the meetup portal.

 

From what you said, I will jump on topics but no hard, WarsawQA is for people who are known around testing are longer or shorter. However, if the person wants, soft skills to train, then you are also quiet in helping me, in fact I did not know that there is all preparation, there are presentation tests …

 

In a sense, yes. This is important due to the fact that we made a few mistakes, we made in earlier years, when it was a very cool subject, very nice indeed, but the issue of even a presentation that was invisible from the whole Hall, or the speaker’s audibility was poor, or form of presentation, that’s why we’re helping now. Besides, if we organize help for our speakers in this way, I noticed that we are talking about it openly at meetings, I noticed that more and more people are reporting directly to us. The participants of our meetings simply become speakers, Olek Bagiński is the example, who will be the speaker at the next WarsawQA, he is a regular participant in our meetings, he is a manager, he is a specialist with many years of experience, but he never presented his subject in public, so it will be his first speech and therefore such cooperation with him seems to me very helpful, both for him, it also gives us peace of mind that the reception will be the right one can be said professional for our listeners.

 

As for me, this is a very big added value, because, however, the presentation skills are very important even at work, and often large corporations send employees for training. So if you can learn something and present something interesting, this is a great thing, I will not mention that somehow there arises a network of contacts …

 

Yes, that’s true yhyyy

 

Maybe some interesting story ….

 

An interesting story can, in fact, the stories associated with Warsaw are really hundreds, in fact, as many as there are participants, and this is probably the coolest in these meetings. People come to us, who not only want to share knowledge, say something and get to know someone, to get to know someone, often to get a job because it also happens, so there are people who also sometimes look for mentors and this is already the case it happened. It is so that people often say that knowing the circle of WarszawQA and thanks to these meetings someone could hire, or find a job, or interest in a particular topic, or dealt with a given problem, it is also very, very helpful.

What else? We have from time to time, in addition to regular meetings of such monthly WarsawQA, sometimes we organize special editions, special editions because they require extraordinary organization such as workshops. There must be a suitable place, organization, not only space but also facilities. We have built such a special meeting for students of Warsaw University of Technology, an amazing event indeed, I hope that we will come back to it, I think that about two hundred students, not only polytechnics, but also other universities and listen to what the tester’s profession is, what is it testing, so it also infected them. Yes, because they are people who are somewhere on the verge of deciding which profession to choose and that they study software engineering, sometimes IT or other technical at another technical department, it allows them to be infected somewhere there to test that such the profession really exists, because at technical universities most people associate the profession, however, associated with a technical university will be a programmer, project manager, analyst, rarely a very rare tester of software. So it’s not so popular when it comes to software testing at universities, so I hope we’ll come back to such releases. We also plan such releases, it seems to me that it will be very important for managers, for test managers, but also for coordinators, for leaders, because they are quite specific positions, in addition to substantive knowledge about testing and software, so very specialist, so important are the ability to be a leader and it is not only everyday work with software and mastering, designing new solutions, models, tools, but also work and above all with people, so leading them, communicating with them, motivation, being with them simply, and acting on the effectiveness of the entire team’s work. So such a meeting, special test managers edition are already in the plans, and we even have speakers, who are already reporting to us somewhere, so I hope that soon there will be information about such a special edition.

 

Super something new and we know about it, means the listeners know about it first …

 

Yes.

 

If there is no information yet …

 

Yes it is not.

 

I hope that it will work, but in principle, if there are plans, why should it not come out?

 

Yes, yhmmm very much and I would like to encourage you, if I can, on WarszawQA website, we would also encourage people to create with us, organize these meetings more directly and that’s because we’re three organizers, each of us has a job, each of us has a private life, we have our own peaks and we can not always devote ourselves to organizing such meetings. We had a few people after our last meeting and I would also like to encourage listeners to join us, because it is not of course, we do not throw anyone into deep water, we always help, all we have to do is just help with the organization or contact with speaker or networking leader. They can be really small things and for us it is really a lot of work, and this is very important and besides, this work also has its benefits. We are a non-profit organization, but we have many partners who provide us and tickets for various conferences and we have books for example from PWN, which is also our partner, so we are sometimes given such a book, so these volunteers could also benefit from these benefits that fall to us, so I encourage you to join us very much.

 

Super, it seems to me that for people who got bored with testing, and would like to improve their skills other than strictly related to testing, or broadly understood IT. It seems to me personally that this is a great opportunity for such a person to be a bit more manageable, whether it is a group of people, whether it is a meetup, or a contact. A really cool idea and I encourage all listeners to come forward.

 

Thank you so, me too.

 

Okay, I think we can end. Thank you, above all, Monika, for taking part in this recording and all listeners for listening. All people who decide to go to Warsaw can meet Monika. Maybe not everybody, but she’s there too …

 

on everyone (laughs)

 

On everyone? Oh …

 

on everyone (laughs)

On each, while I was on the fifth or sixth Warszawca, I recommend everyone to do it too, and to hear.

 

Thank you very much, and I cordially invite you too.